AFGANISTAN. Światowy lider produkcji opium

19 listopada 2021  

We wrześniu tego roku, w indyjskim porcie Mundra, należącym do miasta Gujarat przechwycono prawie 3 tony czystej heroiny. Ukryta była w kontenerach, zawierających kamienie talku pochodzęce z Afganistanu. Statek, na którym je przewożono plynął z irańskiego portu Bandar-Abbas – słynącego z częstych prób przemytu afgańskich narkotyków.

Siła ekonomiczna opium

Produkcja opium w Afganistanie rośnie
Ilości opium produkowane w Afganistanie w ostatnich latach.

Transportowany narkotyk miał wartość rynkową szacowaną na ok. 2,7 miliarda dolarów. Mniej więcej tyle, wg danych UNODC, wynosi w Afganistanie cały przychód z produkcji opium i heroiny.
Suma ta stanowi równowartość 9 – 14 % afgańskiego przychodu krajowego. To więcej niż eksport wszystkich legalnych dóbr razem wziętych, który w 2020 r. przyniósł 9 procent PKB.

Mniej upraw – więcej zbiorów

Roczna produkcja opium w Afganistanie osiągnęła w roku 2021 6,8 tysięcy ton. Tym samym – już piąty rok z rzędu – przekroczona została bariera 6 tys. ton. Z takiej ilości opium produkuje się na światowy do 320 ton czystej heroiny.
Stanowi to ok. 90% globalnej produkcji tego narkotyku.
Obszar na jakim uprawia się makówkę sukcesywnie rośnie od 1994 r. i objął maksymalnie ponad 220 tys. hektarów ziem. W bieżącym roku po raz pierwszy areał upraw zmalał – o 20 procent – do 177 tys. hektarów. Mimo to ilość wyprodukowanego opium wzrosła o 8%.

Mniej zbóż

Na uprawie maku traci legalna gospodarka rolna. W związku z niekorzystnymi warunkami pogodowymi w tym roku, produkcja zbóż spadła w tym roku poniżej średniej – o 20 % w stosunku do roku poprzedniego – wynosząc ok. 4,6 milionów ton. Pomimo że Afganistan musi importować połowę wykorzystywanych zbóż, rolnicy rezygnują z legalnych upraw na rzecz maku i jeszcze bardziej opłacalnych konopi indyjskich.

Cannabis

Afganistan jest nie tylko największym producentem heroiny na świecie. Oprócz tego jest znaczącym eksporterem haszyszu, jako drugi po Maroku najczęściej raportowany kraj pochodzenia tego narkotyku. Haszysz to żywica marihuany, i jest produktem często współwystępującym z uprawami makówek – choć na mniejszą skalę.

Jest to o tyle ciekawe, że korzyści z hodowli cannabis znacznie przewyższają te z uprawy maku. Przychód z wytwórstwa haszyszu wynosi ok. 7,4 tys. dolarów – podczas gdy opium przynosi ok. 2,2 tys. dolarów.

Metamfetamina

Efedra - krzak
Krzak Efedry rosnący dziko w górach Afganistanu

Jednak to nie koniec. Od kilku lat do produkcji wprowadzono tam również narkotyki syntetyczne, głównie metamfetaminę. Nie wiadomo jakimi kanałami, jednak do powszechnego użytku dotarły tam techniki produkcji tego narkotyku rodem z mobilnych laboratoriów w USA. Przy czym, w miejscu niezbędnych do produkcji amfetaminy i metamfetaminy prekursorów, jakimi są syntetyczne efedryna lub pseudoefedryna – w Afganistanie korzysta się z naturalnie rosnącej tam rośliny, krzaka Efedry. Jest on szeroko dostępny w centralnych i północnych prowincjach i tradycyjnie używany w medycynie i ziołolecznictwie.

Pozostaje niewiadomą, czy jego zasoby będą wystarczające dla produkcji stymulantów na dużą skalę, co jest związane z dużymi rozmiarami tej rośliny i tym samym niewielką wydajnością upraw.

Pytanie o żywność

W Afganistanie właśnie trwa pora siania makówek – czyli decydują się losy rynku narkotykowego na świecie – oraz, być może, poziom głodu w tym kraju w przyszłym roku. Organizacje charytatywne i Narody Zjednoczone ostrzegają przed katastrofą humanitarną w tym roku. Jeden z wysłanników UN (David Beasley, Executive Director of the U.N. World Food Programme) mówił o nadchodzącym “piekle na ziemi”.

Źródła:

Ewentualne uwagi, pytania lub komentarze prosimy kierować na adres redakcja@narkomania.org.pl