Aktualności

 • Skąd tyle fentanylu w USA – i dlaczego zabija młodzież? Cz. 1 29 maja 2023Skąd tyle fentanylu w USA – i dlaczego zabija młodzież? Cz. 1
  Cechy farmakologiczne fentanylu i morfiny w formie infografiki
  Fentanyl jest uznawany za wielokrotnie silniejszą substancję od morfiny; posiada też szereg innych cech odróżniających jego działanie od „tradycyjnych opiatów”.

  W 2019 r. liczba zarejestrowanych śmiertelnych przedawkowań narkotyków w grupie młodzieży 14-18 lat wyniosła ok. 500, czyli tyle co każdego roku przez minioną dekadę. W 2020 r. śmiertelnych przedawkowań w tej samej grupie było już 954, a rok później 1146.
  Statystycznie, te stosunkowo niewielkie liczby wyglądają alarmująco – w latach 2019-20 wzrost ilości zgonów wyniósł 94%, a w 2021 r. kolejne 20%.

 • W Singapurze nadal obowiązuje kara śmierci za przemyt narkotyków 29 kwietnia 2023W Singapurze nadal obowiązuje kara śmierci za przemyt narkotyków
  Skazany za przemyt na śmierć obywatel Indii Tangaraju Suppiah
  Skazany 46-letni Tangaraju Suppiah, obywatel Indii; aktywiści wskazują, że większość wyroków śmierci w Singapurze dotyka mniejszości narodowych

  W środę, 26. kwietnia dokonano w Singapurze egzekucji mężczyzny, skazanego za organizację przemytu kilograma marihuany. Tangaraju Suppiah przebywał w celi śmierci od 2018 r.
  To 12 egzekucja za przestępstwo narkotykowe od marca 2022 r.

 • Gaz rozśmieszający przestaje bawić 28 listopada 2022Gaz rozśmieszający przestaje bawić
  Laughing Gas Party z czasu Anglii wiktoriańskiej - ilustracja z epoki
  Na ilustracji 'Laughing Gas Party’ z czasu Anglii wiktoriańskiej.

  Zwany niekiedy gazem rozśmieszającym tlenek azotu, to legalna substancja wykorzystywana m.in. w medycynie, przemyśle czy gastronomii. Można powiedzieć, że jako środek psychoaktywny znany jest od wieków, bo używany rekreacyjnie był już w XIX. stuleciu na tzw. ‘laughing gas parties’ wśród brytyjskiej arystokracji.
  Doświadczenia ostatnich lat ujawniają szkody zdrowotne, w tym neurotoksyczność “nitro”.

 • Narkotyki w Lizbonie – testy zawartości 26 października 2022Narkotyki w Lizbonie - testy zawartości

  MDMA, kokaina, ketamina, czy kolorowa pigułka, jasny proszek, gęsta ciecz?
  Organizacja Kosmicare publikuje na swoim profilu fb podsumowania testów narkotyków, których próbki można dostarczać do ich punktu w Lizbonie.
  Zawartość większości ze 163 próbek badanych w okresie wakacji 2022 r. zawierała właściwą substancję – jednak często nie była ona jedyna.

 • Co wiemy o wpływie THC na prowadzenie pojazdu 30 września 2022Co wiemy o wpływie THC na prowadzenie pojazdu
  SDLP – wskaźnik odchylenia od osi jezdni używany w testach z cannabis.

  THC, substancja aktywna marihuany i haszyszu, ale też niektórych medycznych pochodnych marihuany, wpływa na zdolność prowadzenia pojazdu. Kolejne badania potwierdzają tę właściwość, zarazem ujawniając coraz więcej szczegółów oraz uwarunkowań.

 • Proste techniki “odłączania” niechcianych myśli – Poradnik WHO 31 sierpnia 2022Proste techniki “odłączania” niechcianych myśli - Poradnik WHO
  Stres - myśli i uczucia zaginają parol

  Doing What Matters in Times of Stress – przewodnik opublikowany przez WHO pod hasłem “zarządzania stresem”, który omawia powszechne zachowania, mechanizmy psychologiczne i przypadłości zdrowotne nie zawsze kojarzone ze stresem, a niekiedy wręcz pomijane jako zwyczajny, choć przykry, element codzienności.

 • Raport Rzecznika Praw Osób Uzależnionych 2022 | cz.2 18 lipca 2022Raport Rzecznika Praw Osób Uzależnionych 2022 | cz.2
  Logo Stowarzyszenia JUMP'93, prowadzącej program Rzecznika
  Program Rzecznika jest prowadzony przez Stowarzyszenie JUMP’93

  Publikacje Rzecznika dotyczą przede wszystkim lecznictwa osób ciężko uzależnionych, wymagających złożonych form pomocy, nierzadko o rozwiniętych problemach socjalnych, adaptacyjnych czy zdrowotnych.

 • Nowy Raport Rzecznika Praw Osób Uzależnionych | cz.1 12 lipca 2022Nowy Raport Rzecznika Praw Osób Uzależnionych | cz.1
  Logo Stowarzyszenia JUMP'93, prowadzącej program Rzecznika
  Program Rzecznika jest prowadzony przez Stowarzyszenie JUMP’93

  Minęło dziesięć lat, odkąd RPOU wydał pierwszy raport podsumowujący dane nt. kosztów, rodzajów usług, aktualnych potrzeb i przekroju społecznego klientów systemu leczenia osób uzależnionych w Polsce.

 • Gdzie rosną katynony? 25 czerwca 2022Gdzie rosną katynony?
  Khat w miejscach tradycyjnego używania sprzedawany jest w pęczkach

  Khat jest rośliną wykorzystywaną w kilku regionach świata jako używka, w niektórych państwach, jak Somalia, Etiopia czy Kenia, ma nawet status tradycyjnego elementu świąt i zabaw. Za jego “socjalizacyjne” właściwości odpowiada kilka substancji psychoaktywnych.

 • Narkotyki a miejsce pracy – jakie są zależności? 20 czerwca 2022Narkotyki a miejsce pracy – jakie są zależności?
  etapy budowania strategii w firmie : od identyfikacji problemu po właściwe działanie
  Profilaktyka narkotykowa w firmie – etapy budowania strategii od identyfikacji problemu po właściwe działanie

  W ramach serii mini-przewodników poświęconych reagowaniu na konkretne problemy związane z używaniem substancji psychoaktywnych, emcdda stworzyło grupę publikacji nt. środowisk społecznych o specyficznym wpływie na kwestie używania narkotyków.

 • Nowe nowe substancje 31 maja 2022Nowe nowe substancje

  W 2005 r. pojawiły się w Europie produkty o właściwościach zbliżonych do amfetaminy, jednak nie podlegające prawu narkotykowemu. Były to syntetyczne katynony, czyli pochodne naturalnie występującej w roślinie khat substancji psychoaktywnej – katynonu. Syntetyczne katynony rozpoczęły nowy rozdział nowych substancji psychoaktywnych (NSP).

 • GDS – Global Drug Survey 2022 (cz. 2) 27 kwietnia 2022

  Dane na stronie GDS w wolnym dostępie – ograniczone do kilku zestawień opatrzonych autorskimi komentarzami – nie dają możliwości wgłębienia się w znaczenie liczb. Jednak pamiętając, że ankietę wypełniają przede wszystkim młodzi ludzie używający narkotyków, możemy przyjrzeć się najbardziej aktualnym trendom w tej konkretnej grupie.