Kolejny kraj podejmuje walkę z vape’ami

20 lipca 2023  
Ilustracja z kanału YouTube - DailyVape
Popularny youtubowy kanał poświęcony vape’om – obecnie z nieco ponad 33 tysiącami widzów – kilka lat temu miewał nawet po pół miliona wyświetleń.

Australia po raz drugi w ciągu dwóch lat zaostrza przepisy dotyczące obrotu e-papierosami. Tym samym wchodzi do grona państw ostro reagujących na to zjawisko – podobnie jak m.in. USA, Turcja, czy Brazylia.


Jest to kolejna odsłona walki z nową falą uzależnień od nikotyny, obejmującą w dużym stopniu ludzi młodych, a nawet dzieci. Minister zdrowia Australii mówił wręcz o stworzeniu przez producentów vape’ów nowej generacji uzależnionych.
Poprzednia zmiana przepisów wprowadzała zakaz kupna i importu produktów do e-palenia, o ile zawierały nikotynę i nie były przepisane przez lekarza. Obostrzenia te okazały się nieskuteczne.

Zobacz też artykuł o długiej walce z vape’ami w Stanach Zjednoczonych →

Skąd niechęć do vape’owania?

Wykres z badania nt. używania e-papierosów przez Australijczyków
Wykres przedstawia odsetek Australijczyków z różnych grup wiekowych używających regularnie elektronicznych papierosów; badanie było prowadzone w latach 2016 i 2019. Znakomita większość osób zgłaszających używanie należy do najmłodszych populacji.

Teoretycznie, e-papierosy mają pomagać osobom palącym papierosy tradycyjne w wychodzeniu z nałogu. Przez producentów przedstawiane są jako substancje mniej szkodliwe dla zdrowia, łagodzące głód nikotynowy.

Faktycznie, oprawa wizualna tych produktów, formy promocji oraz – może przede wszystkim – apetycznie prezentowane aromaty i zapachy okazują się przyciągać nowych konsumentów. W tym często także młodzież.

Z przytaczanych przez australijski rząd danych wynika, że 80% nastolatków bez problemu może nabyć e-papierosy, ok. jedna czwarta młodych ludzi, w wieku 18 – 24 lata, ich używała, a wśród regularnych użytkowników ponad połowa to osoby poniżej 30. roku życia.

Badania wykazują, że użytkownicy vape’ów 3-krotnie częściej sięgają po papierosy niż osoby nie używające.

Przeciw nowym uzależnieniom

przykładowy obrazek reklamujący przyrząd do e-palenia
Kolorowe e-papierosy o różnych smakach i aromatach w wielu krajach są zakazywane jako stanowiące zachętę do palenia dla dzieci i młodzieży.

Nowe przepisy australijskiego rządu zakazują rekreacyjnego używania e-papierosów. W praktyce oznacza to, że można je będzie nabywać w aptekach z przepisu lekarza. Aby nie utrudniać medycznego stosowania vape’ów, przepisy zezwalają każdemu lekarzowi na wystawienie recepty – zniesiony zostaje wymóg posiadania specjalnej licencji.

Obostrzenia obejmują również wygląd i smaki. Opakowania mają mieć stricte medyczny charakter, zakazano używania aromatów i promocji sugerującej doznania zmysłowe.

Przede wszystkim ochrona młodzieży

Zdjęcie przyrządów do palenia opatrzonych kolorowymi obrazkami jak dla dzieci
Młodzi użytkownicy, to główny powód walki rządów z e-paleniem oraz, jak się zdaje, cel marketingowy producentów.

W ten sposób znacznie zawężony został kanał dotarcia do młodzieży. Równocześnie prowadzone są działania ograniczające palenie papierosów tradycyjnych. Rząd Australii planuje zwiększanie akcyzy na wyroby tytoniowe o 5% co roku przez trzy lata. Ma to zwiększyć barierę ekonomiczną w dostępie do papierosów, przy tym przyniesie budżetowi państwa ok. 3,3 mld dolarów wpływów.

Na implementację nowych przepisów “antyvape’owych” planowane są wydatki rzędu 240 mln dolarów, obejmujące wprowadzenie procedur kontrolnych oraz kampanie społeczne.

Obecnie w Australii występuje jeden z najniższych na świecie odsetków osób palących papierosy.

Źródła:
🖇️ https://www.abc.net.au/news/2023-05-02/vapes-recreational-use-banned-government-crackdown/102290248
🖇 https://www.abc.net.au/news/2023-05-02/federal-government-bans-imported-recreational-vapes/102292306
🖇 https://www.theguardian.com/society/2023/may/03/australia-vaping-ban-import-vape-vapes-crackdown-what-we-know-and-dont-know-so-far
🖇 Wykres pochodzi z badania Australian Institute of Health and Welfare. National Drug Strategy Household Survey 2019. Canberra: AIHW, 2020; za: openresearch-repository.anu.edu.au/handle/1885/262914

Ewentualne uwagi, pytania lub komentarze prosimy kierować na adres: finn@praesterno.pl