Legalizacja cannabis na Malcie – prawie

9 grudnia 2021  
konopie indyjskie - Legalizacja cannabis na Malcie
Konopie indyjskie – Legalizacja cannabis na Malcie

Malta jest pierwszym europejskim państwem zezwalającym na posiadanie i rekreacyjne używanie marihuany i jej pochodnych. Dopuszcza się również domową hodowlę roślin. Mandat można za to otrzymać, jeżeli pali się konopie w miejscu publicznym.

Nie jest to jeszcze legalizacja w pełnym, prawniczym rozumieniu tego słowa, jednak nowe przepisy zezwalają na posiadanie, hodowlę, używanie i obrót cannabis – tyle że w określonych miarach i specyficznych warunkach.

Posiadanie

Nowa ustawa dozwala dorosłym osobom posiadanie w każdej chwili i przenoszenie do 7 gram marihuany bądź jej pochodnych. Ilości dopuszczalne do przechowywania w domu to 50 gram.
Zezwolono również na swobodny obrót nasionami i hodowlę w gospodarstwie domowym do 4 roślin.
Jest to rozwiązanie, które ma odciągnąć użytkowników od nielegalnych źródeł narkotyku – lecz nie jedyne.

Stowarzyszenia

Osoby, które nie chcą uprawiać własnych roślin mogą zakupić konopie po zapisaniu się do odpowiedniego stowarzyszenia. Są to organizacje pozarządowe zrzeszające do 500 uczestników, między którymi mogą rozprowadzać nasiona i przetwory konopne.
Każdy członek stowarzyszenia może nabyć do 7 gram dziennie lecz maksimum 50 gram miesięcznie marihuany oraz 20 nasion miesięcznie. Zarazem w siedzibie stowarzyszenia można przechowywać nie więcej niż 500 gram marihuany i pochodnych na raz.

Zatarcie wyroków

W przepisach przewidziano również zatarcie wszystkich wyroków wydany za przestępstwa związane z posiadaniem bądź używaniem cannabis.
Jak mówią przedstawiciele maltańskiego rządu, zmiany w prawie obejmujące dekryminalizację używania i regulację obrotu konopiami ograniczą zasięg i wpływy czarnego rynku narkotykowego.
Mówi się także o zakończeniu “upokarzających” praktyk sądowych wobec osób posiadających nawet niewielkie ilości substancji.

Luksemburg – legalizacja “w czterech ścianach”

Drugim państwem europejskim, które liberalizuje prawo narkotykowe jest Luksemburg.
Obowiązuje w nim nadal zakaz publicznego spożywania oraz transportu cannabis, nielegalny pozostaje również obrót tymi substancjami, jednak od przyszłego roku najprawdopodobniej dopuszczona zostanie hodowla roślin w domu, a co za tym idzie posiadanie i używanie “we własnych czterech ścianach”.
Co więcej, posiadanie do 3 gram marihuany nie będzie już podlegało przepisom karnym, co oznacza, że nie grozi już za nie postępowanie sądowe, a tylko mandat od 25 do 500 EUR. Obecnie grzywna może wynosić nawet 2,5 tys. EUR.

Źródła:
https://www.emcdda.europa.eu/news/2021/malta-and-luxembourg-announce-plans-limited-cultivation-and-use-cannabis_en
https://timesofmalta.com/articles/view/cannabis-users-to-be-allowed-to-grow-their-own-plants-under-proposed.861547
https://timesofmalta.com/articles/view/cannabis-reform-bill-proposes-introduction-of-regularised-source-to.905887

Ewentualne uwagi, pytania lub komentarze prosimy kierować na adres redakcja@narkomania.org.pl