Nowa historia narkotyków w Azji

15 grudnia 2021  
Laos na mapie świata

W październiku policja w Laosie dokonała największej w historii regionu konfiskaty narkotyków. Przechwycono ponad 55 milionów pastylek oraz 1,5 tony metamfetaminy. Jest to kolejny rekord w ostatnich latach.

Policja w prowincji Bokeo zatrzymała ciężarówkę przewożącą lokalne piwo. Po wykryciu w niej ponad 10 mln tabletek z metamfetaminą, kierowca wskazał magazyn, w którym znajdowała się reszta przechwyconych substancji.

Początki rewolucji

Prowincja Bokeo należy do tzw. Złotego trójkątagolden triangle. Nazwą tą amerykańska agencja wywiadowcza CIA określa pogranicze Myanmaru (Birmy), Tajlandii oraz Laosu, skąd przez kilka dekad po II wojnie światowej pochodziła większość heroiny sprzedawanej w krajach zachodnich.

Od końca XX. wieku na rynku opium dominującą rolę ma Afganistan, z roczną produkcją przekraczającą 6 tys. ton.

Złoty trójkąt za to stał się największym na świecie producentem substancji z grupy amfetamin (tzw. ATS – amphetamin-type substances), głównie silnie uzależniającej metamfetaminy.

Rozwój nowych źródeł

UNODC wskazuje, że za produkcję i dystrybucję metamfetaminy na całą południowo–wschodnią i część południowej Azji odpowiedzialne są międzynarodowe zorganizowane grupy przestępcze. W 2018 r. skonfiskowano w tym regionie ponad 126 ton różnych form tego narkotyku.

Taka ilość wskazuje na ogromną skalę produkcji, bez precedensu w historii narkotykowej regionu i świata.

W tym kontekście znaczący jest fakt, że również w Afganistanie rozwija się produkcja ATS oraz ich głównego prekursora, jakim jest efedryna, którą w tym kraju pozyskuje się z dziko rosnącej w górach rośliny o nazwie ephedra.

Ostatnie raporty szacują możliwości produkcyjne efedryny samego regionu Bakwa na ponad 90 ton miesięcznie, co wystarcza do produkcji ok. 65 ton dobrej jakości metamfetaminy.

Pytanie o zasięg globalny

W regionie południowo-wschodniej Azji i Pacyfiku wykrywa się coraz więcej przemytów ATS pochodzących – z dużym prawdopodobieństwem – z Afganistanu. Wskazuje się również, że część produkcji może zacząć trafiać albo już trafia do Europy, kanałami wykorzystywanymi dotąd do przemytu heroiny.

Źródła:
https://www.asiamarkets.com/biggest-drug-bust-in-asian-history-55-million-meth-pills-seized/https://www.unodc.org/wdr2017/en/ats.html

Ewentualne uwagi, pytania lub komentarze prosimy kierować na adres: finn@praesterno.pl