Pomoc psychologiczna i inne rodzaje wsparcia dla osób z Ukrainy

23 marca 2022  
Bezpłatna pomoc psychologiczna dla osób z Ukrainy - ilustracja parasolki w barwach ukraińskiej flagi

W związku z ogromną ilością informacji organizacyjnych i ofert pomocowych dla obywateli Ukrainy, staramy się je zbierać i porządkować tak, aby ułatwić nawigację przez różne serwisy i znalezienie odpowiedniej usługi.


AKTUALIZACJA: Pełna, dwujęzyczna baza serwisów pomocowych w języku ukraińskim znajduje się w oddzielnym dziale ➞

Telefony zaufania i pomoc on-line

Cały czas rozwija się oferta pomocy zdalnej w języku ukraińskim, często także po angielsku i rosyjsku. Najpopularniejszą obecnie formą kontaktu jest telefon – część istniejących telefonów zaufania uruchomiło usługi wielojęzyczne, ale powstajką także inicjatywy organizacji pomocowych, uruchamiających telefony dedykowamne uchodźcom.

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka | tel. 800 12 12 12 z językiem ukraińskim, możliwe również wsparcie w języku rosyjskim. Godziny dyżuru można sprawdzić na stronie https://brpd.gov.pl/dzieciecy-telefon-zaufania-rzecznika-praw-dziecka

Telefon zaufania fundacji Nagle Sami

Fundacja Nagle Sami | tel. 800 108 108 – połączenia są bezpłatne, konsultanci rozmawiają w języku ukraińskim, rosyjskim i polskim. Poniedziałki i wtorki w godz. 17-20

Centrum Medyczne Damiana | tel. 22 566 22 27 – telefoniczne wsparcie psychologiczne w języku ukraińskim. Dyżur telefoniczny przez 7 dni w tygodniu w godzinach 8:00 – 12:00 oraz 16:00 – 20:00.
Pod numerem 22 566 22 20 dostępna jest ogólna infolinia w jęz. ukraińskim – od poniedziałku do piątku w godz. 07:00 – 21:00

Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Krakowie | tel. 12 421 92 82

Ulotka telefonu pomocowego forummigracyjne.org

Polskie Forum Migracyjne | tel. +48 22 255 22 02 | hotline +48 669 981 038 dostępna przez Whatsapp i Viber. Telefon zaufania w językach ukraińskim i rosyjskim aktywny 7 dni w tygodniu od godz. 12 do 20

Przystań Psychologiczna | tel. 533 300 999 – sekcja pomocy dla Ukrainy przez telefon oraz w ramach usługi on-line

Ulotka Fundacji Razem

Fundacja Razem | tel. +48 733 563 311telefon zaufania w języku polskim, ukraińskim, rosyjskim.
Dodatkowo w każdy piątek od 11:00 będą odbywały się spotkania w ramach grupy wsparcia psychologicznego; zapisy telefoniczne: +48 733 563 311 i mailowe: twojpsycholog2@gmail.com

Jeśli wiedzą Państwo o nie wymienionych tutaj możliwościach uzyskania pomocy, uprzejmie prosimy o informację przez wiadomość fb Poradni

Plakat programu fundacji Twarze Depresji

Fundacja „Twarze depresji” – program bezpłatnej, zdalnej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej dla dzieci jak i osób dorosłych przybyłych z Ukrainy.
Na stronie https://twarzedepresji.pl/ukraina znajduje się informacja i formularz kontaktowy.

Helping Hand | tel. 698 188 305 – dyżury telefoniczne po polsku, ukraińsku, angielsku oraz spotkania otwarte i czaty online; terminy spotkań na facebooku hh24pl.

Platforma Mindgram – udziela telefonicznego wsparcia, również w języku ukraińskim.
Numery telefonów i aktualne terminy dyżurów podane są na stronie: https://mindgram.com/pl/linia-wsparcia

Gdzie szukać informacji?

1. Urzędy miasta, MOPS-y

W serwisach urzędów miejskich i/lub ośrodków pomocy społecznej najczęściej znaleźć można widoczny odnośnik do dedykowanych obywatelom Ukrainy stron – zazwyczaj wielojęzycznych.
Strony urzędowe informują o pomocy systemowej udzielanej uchodźcom, jak świadczenia finansowe, praca, czy sprawy administracyjne – ale często zawierają też bazy kontaktowe do miejsc świadczących pomoc psychologiczną, medyczną, rzeczową.

Przykładowe strony urzędów:

➡ Warszawa
serwis dedykowany w jęz. ukraińskim
informator on-line telefonu 19115
baza placówek pomocowych dla młodzieży ukraińskiejwiele z nich prowadzi także telefony interwencyjne
baza kontaktowa – placówki administracji, pomocowe, informacyjne i in.
edukacja, szkoły, praca dla nauczycieli

lotka informacyjna um. Lublin
Ulotka informacyjna miasta Lublin

➡ Kraków
strona metropolii
aktualności, informator
świadczenia

➡ Lublin
serwis w jęz. ukrainskim
pomoc, bezpieczeństwo

➡ Katowice
serwis Katowice dla Ukrainy

➡ Rzeszów
serwis Rzeszów dla Ukrainy

2. Ośrodki/Centra Interwencji Kryzysowej

Na stronie http://www.oik.org.pl znajduje się mapa OIK-ów z podanymi linkami do ich stron. Wiele z nich posiada wyraźne odnośniki do dedykowanych obywatelom Ukrainy stron.
Uwaga: część linków zawiera nieaktualne adresy do podstron z kontaktem – wystarczy wtedy skrócić je do samej strony głównej (lub znaleźć placówkę w wyszukiwarce)

Powyższą bazę rozwijamy na bieżąco o nowe adresy i formy wsparcia. Docelowo utworzy ona odrębny dział na stronie Poradni. Do tego czasu prosimy zaglądać do Aktualności i na fb Poradni.

Ewentualne uwagi, pytania lub komentarze prosimy kierować na adres: finn@praesterno.pl