Azja. Kolejne rekordowe przejęcie narkotyków

17 stycznia 2022  
1,26 tony białego proszku ketaminy zapakowanej w dziesiątki worków
Historyczny rekord konfiskaty ketaminy to 1,26 tony

Daleki Wschód i Azja biją kolejne rekordy w ilościach przemycanych narkotyków. Masowy wzrost przewożonych ilości wynika prawdopodobnie z ograniczeń w ruchu turystycznym.
W połowie 2021 r. przechwycono największą ilość metamfetaminy i extacy w historii południowo-wschodniej Azji. Teraz służby celne i policja Hong-Kongu udaremniły największy przemyt ketaminy.

Kolejny kolejny rekord

Narkotyk przeładowywano z łodzi motorowej do ciężarówek 24. grudnia – w dniu wigilii, która w Hongkongu jest obchodzona jako święto, będąc zarazem okresem wolnym od pracy.

Podczas interwencji na nabrzeżu policja przejęła kilkadziesiąt worków wypełnionych sproszkowaną ketaminą, a kolejne 30 wyłowiono z morza po próbie zatopienia ich przez przemytników. W sumie zarekwirowano 1,26 tony ketaminy, wartej ponad 100 mln dolarów amerykańskich.
To rekordowa ilość w historii regionu i zarazem więcej niż przez cały 2021 rok, pomimo że w lipcu miało miejsce największe od dziesięciu lat przejęcie – 220 kilogramów ketaminy.

Koniec „osiołków”

Eksperci tłumaczą rosnący trend rekordowych, masowych przemytów jako wynik ograniczeń w ruchu.
Do niedawna głównym szlakiem transferu nielegalnych substancji były lotniska i przejścia graniczne o dużym obłożeniu turystycznym i biznesowym. Jednak kolejne ograniczenia w ruchu i wzrost poziomu kontroli stały się poważnym utrudnieniem w działaniu tzw. “osiołków” – ang. mules – odpowiednika działających na polskich granicach “mrówek”, czyli osób przenoszących niewielkie ilości towarów.

Wykorzystanie oficjalnych przewoźników

Oprócz przewozu łodziami motorowymi, do przesyłu narkotyków używa się oficjalnych usług – kurierów, poczty i transportu kontenerowego. Ten ostatni został wykorzystany we wspomnianej próbie przemytu 220 kg ketaminy. Narkotyk ukryto wtedy w ładunku bawełny płynącej z Pakistanu.

Źródła:
https://news.rthk.hk/rthk/en/component/k2/1625968-20211225.htm
https://www.chinadailyhk.com/article/236474#HK-foils-largest-seaborne-ketamine-trafficking-case-in-10-yrs
https://www.archyde.com/hong-kong-record-methamphetamine-seizure-as-pandemic-disrupts-trafficking/

Ewentualne uwagi, pytania lub komentarze prosimy kierować na adres redakcja@narkomania.org.pl