Aktualności

 • LECZENIE SUBSTYTUCYJNE uzależnienia od opiatów a nielegalny obrót lekami 29 listopada 2021LECZENIE SUBSTYTUCYJNE uzależnienia od opiatów a nielegalny obrót lekami
  leczenie substytucyjne metadonem - lek w postaci syropu
  Leczenie substytucyjne metadonem – lek w postaci syropu

  Leczenie substytucyjne od dekad funkcjonuje jako najskuteczniejsza metoda pomocy osobom uzależnionym od opiatów. Pacjenci programów otrzymują lek oddziałujący na receptory opioidowe, jednak w sposób nie powodujący euforii czy efektów narkotycznych.
  W ten sposób osoba uzależniona może pozbyć się głodu narkotykowego, zachowując trzeźwość.

 • AFGANISTAN. Światowy lider produkcji opium 19 listopada 2021AFGANISTAN. Światowy lider produkcji opium

  We wrześniu tego roku, w indyjskim porcie Mundra, należącym do miasta Gujarat przechwycono prawie 3 tony czystej heroiny. Ukryta była w kontenerach, zawierających kamienie talku pochodzęce z Afganistanu. Statek, na którym je ...

 • Nowe filmy z serii „Kilka słów o…” 9 listopada 2021Nowe filmy z serii "Kilka słów o..."
  Kilka słów o - seria krótkich filmów edukacyjnych
  Konopie indyjskie – Legalizacja cannabis na MalciKilka słów o – seria krótkich filmów edukacyjnych

  NA stronie kampanii bezchemiinadrodze.pl pojawiły sie nowe wypowiedzi z serii „Kilka słów o…”.
  Są to krótkie, ok. jednominutowe filmy, przedstawiające ciekawe i mało znane fakty dotyczące różnych aspektów bezpieczeńistwa na drodze.

 • War on Vapes 26 października 2021War on Vapes
  image from Truth Initiative campaign | https://truthinitiative.org
  5,5 mln produktów nikotynowych znika z rynku w USA

  5,5 mln produktów nikotynowych znika z rynku w USA. E-papierosy, czyli tzw. vape’y, zaczęły pojawiać się w USA na szeroką skalę w 2007 r. Od 2009 r. obowiązują przepisy włączające te produkty do grona wyrobów tytoniowych, podlegających kontroli FDA – amerykańskiej Agencji leków i żywności.

 • Od ciebie się zaczyna 22 października 2021Od ciebie się zaczyna
  Scenariusze zajęć dla dzieci

  Seria materiałów do zajęć z rodzicami przygotowanych w ramach kampanii „Bez chemii na drodze” – używanie substancji, metody wychowawcze, bezpieczeństwo na drodze.

 • Narkotyki w ruchu drogowym – debata w szkole 20 października 2021Narkotyki w ruchu drogowym - debata w szkole

  Czy kary za prowadzenie pod wpływem narkotyków powinny być takie same jak te za prowadzenie pod wpływem alkoholu, czy surowsze? – W scenariuszu zajęć dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, autorzy kampanii bezchemiinadrodze.pl proponują przeprowadzenie prawdziwej debaty oksfordzkiej.

 • Nowe filmy bez chemii na drodze 2 października 2021Nowe filmy bez chemii na drodze

  Nowości na stronie bezchemiinadrodze.pl. W krótkich materiałach wideo z serii “Kilka słów o…” poznajemy fakty mało znane o temacie znanym powszechnie, jakim jest obecność substancji psychoaktywnych – nie tylko alkoholu! – w ruchu drogowym.

 • Rytuały z placebo 21 września 2021Rytuały z placebo

  Coraz więcej badań wykazuje pozytywny wpływ substancji psychodelicznych na różnego rodzaju oddziaływania terapeutyczne. Pojawiają się m.in. doniesienia o skutecznych zastosowaniach mdma i psylocybiny w przypadkach ciężkiej czy lekoodpornej depresji, jak również syndromu ...

 • Co w e-papierosach uszkadzało płuca 9 września 2021Co w e-papierosach uszkadzało płuca

  Tuż przed pandemią, w Stanach Zjednoczonych miała miejsce fala dziwnych wypadków, w których do szpitali zgłaszały się osoby deklarujące poważne problemy z oddychaniem. Liczba takich zgłoszeń gwałtownie rosła przez dwa miesiące – ...

 • Paranoiczne myśli z powodu THC 28 sierpnia 2021

  Paranoja jest głównym symptomem psychozy. Stan ten wyróżnia wysoki poziom nieufności i podejrzliwości, które są wyrażane w sposób bezpośredni, jak również poczucie wszechobecnego fałszu i zagrożenia ze strony ludzi.

  Myśli definiowane jako paranoiczne zdarzają się średnio połowie populacji, przy czym najczęściej są to pojedyncze, niezbyt intensywne epizody. Problemem stają się dopiero powracające, utrzymujące się lub intensywne przypadki tego rodzaju.

 • HCV – zapobieganie przez testy | materiały dla decydentów 19 sierpnia 2021

  Żółtaczka typu C wydaje się zagrożeniem możliwym do eliminacji. Jak podaje emcdda, przy średnim występowaniu preciwciał HCV w ogólnej populacji na poziomie 2 %, wśród iniekcyjnych użytkowników narkotyków poziom ten ...

 • Narkotyki w ruchu drogowym? 12 sierpnia 2021Narkotyki w ruchu drogowym?
  bezchemiinadrodze.pl

  Jak działają narkotyki, na czym polega niezrozumienie zagrożenia, jaka jest skala zjawiska, jak reagować, jak przeciwdziałać używaniu przez kierowców. I czy chodzi tylko o kierowców?

  W ramach kampanii bezchemiinadrodze.pl prezentowane będą krótkie filmy objaśniające ideę i najistotniejsze aspekty problemu używania narkotyków ...