Aktualności

 • Nowe nowe substancje 31 maja 2022Nowe nowe substancje

  W 2005 r. pojawiły się w Europie produkty o właściwościach zbliżonych do amfetaminy, jednak nie podlegające prawu narkotykowemu. Były to syntetyczne katynony, czyli pochodne naturalnie występującej w roślinie khat substancji psychoaktywnej – katynonu. Syntetyczne katynony rozpoczęły nowy rozdział nowych substancji psychoaktywnych (NSP).

 • GDS – Global Drug Survey 2022 (cz. 2) 27 kwietnia 2022

  Dane na stronie GDS w wolnym dostępie – ograniczone do kilku zestawień opatrzonych autorskimi komentarzami – nie dają możliwości wgłębienia się w znaczenie liczb. Jednak pamiętając, że ankietę wypełniają przede wszystkim młodzi ludzie używający narkotyków, możemy przyjrzeć się najbardziej aktualnym trendom w tej konkretnej grupie.

 • GDS – Global Drug Survey 2022 (cz. 1) 23 kwietnia 2022

  Globalna ankieta internetowa nt. narkotyków – Global Drug Survey – to ciekawe przedsięwzięcie badawcze, prowadzone w ramach prywatnej inicjatywy od ponad 20 lat. Ostatnie raporty uwzględniają okres po 2014 r., od kiedy uspójniono zbiory danych, co umożliwiło porównanie wyników.

 • Pomoc psychologiczna i inne rodzaje wsparcia dla osób z Ukrainy 23 marca 2022Pomoc psychologiczna i inne rodzaje wsparcia dla osób z Ukrainy
  Bezpłatna pomoc psychologiczna dla osób z Ukrainy - ilustracja parasolki w barwach ukraińskiej flagi

  W związku z ogromną ilością informacji organizacyjnych i ofert pomocowych dla obywateli Ukrainy, staramy się je zbierać i porządkować tak, aby ułatwić nawigację przez różne serwisy i znalezienie odpowiedniej usługi.

 • Pomoc psychologiczna w obliczu wojny – materiały w sieci 7 marca 2022Pomoc psychologiczna w obliczu wojny – materiały w sieci
  strona webinarów swps dla Ukrainy

  Coraz więcej organizacji zamieszcza w internecie materiały przydatne dla osób pomagających obywatelom Ukrainy. Wiele z nich skierowanych jest do profesjonalistów niosących pomoc psychologiczną, lub którzy chcą takiej pomocy dostarczyć.
  Warte polecenia wydają się webinary i podcasty uniwersytetu SWPS. Na stronie W obliczu wojny uruchomiono cykl webinarów tłumaczonych na języki ukraiński i angielski.

 • Europejskie badanie internetowe – Covid wpłynął na używanie narkotyków 12 lutego 2022Europejskie badanie internetowe – Covid wpłynął na używanie narkotyków

  Europejskie badanie internetowe - wykres obrazujący zmiany w używaniu narkotyków w wyniku pandemii
  Używam mniej, tyle samo lub więcej – zmiany w używaniu narkotyków spowodowane pandemią

  Przeprowadzone w 2021 roku badanie internetowe wykazało zmiany w trendach używania substancji psychoaktywnych. Ankietę wypełniło ponad 51 tys. respondentów, deklarujących używanie jakiegoś narkotyku w minionych 12 miesięcach.
  EMCDDA przeanalizowało ankiety ponad 48 tys. respondentów z 21 państw UE.

 • Czy afgańska metamfetamina dotrze do Europy? – cz.2 29 stycznia 2022Czy afgańska metamfetamina dotrze do Europy? - cz.2
  Efedra, efedryna i szisza, czyli metamfetamina - schemat produkcji narkotyku
  Efedra, efedryna i „szisza”, czyli metamfetamina – schemat produkcji narkotyku

  W samym okręgu Bakwa produkcja metamfetaminy wnosi do lokalnej ekonomii przychód rzędu 55 mln USD rocznie. Na sumę tę składają się zarobki personelu laboratoriów – zazwyczaj ok. 5 osób, w tym “kucharz” – oraz zarobki handlarzy suszu efedry.

 • BUNT NASTOLATKA – podcast z webinarium 25 stycznia 2022

  W serwisie YouTube Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS dostępny jest wykład dra Konrada Piotrowskiego nt. dorastania i charakteryzującego ten okres buntu nastolatków.

  Okres buntu to dla młodych ludzi czas tak trudny, jak ważny. Podobnie dla ich opiekunów.
  Jak pomóc dziecku przejść przez ten etap rozwoju, jak ...

 • Azja. Kolejne rekordowe przejęcie narkotyków 17 stycznia 2022Azja. Kolejne rekordowe przejęcie narkotyków
  1,26 tony białego proszku ketaminy zapakowanej w dziesiątki worków
  Historyczny rekord konfiskaty ketaminy to 1,26 tony

  Daleki Wschód i Azja biją kolejne rekordy w ilościach przemycanych narkotyków. Masowy wzrost przewożonych ilości wynika prawdopodobnie z ograniczeń w ruchu turystycznym.
  W połowie 2021 r. przechwycono największą ilość metamfetaminy i extacy w historii południowo-wschodniej Azji. Teraz służby celne i policja Hong-Kongu udaremniły największy przemyt ketaminy.

 • Czy afgańska metamfetamina dotrze do Europy? – cz.1 29 grudnia 2021Czy afgańska metamfetamina dotrze do Europy? - cz.1
  Prowincja Farah, jedna z „narkotykowych stref ekonomicznych” południowo-zachodniego Afganistanu

  Od kilku lat w rejonie południowo-wschodniej Azji i Pacyfiku organy ścigania przechwytują transporty metamfetaminy na niespotykaną dotąd skalę. Możliwe, że masowy wzrost produkcji tego narkotyku ma związek z rosnącą na terenie Afganistanu rośliną znaną jako “oman” lub “bandak”.

 • Nowa historia narkotyków w Azji 15 grudnia 2021Nowa historia narkotyków w Azji
  Laos na mapie świata

  W październiku policja w Laosie dokonała największej w historii regionu konfiskaty narkotyków. Przechwycono ponad 55 milionów pastylek oraz 1,5 tony metamfetaminy. Jest to kolejny rekord w ostatnich latach.

 • Legalizacja cannabis na Malcie – prawie 9 grudnia 2021Legalizacja cannabis na Malcie – prawie
  konopie indyjskie - Legalizacja cannabis na Malcie
  Konopie indyjskie – Legalizacja cannabis na Malcie

  Malta jest pierwszym europejskim państwem zezwalającym na posiadanie i rekreacyjne używanie marihuany i jej pochodnych. Dopuszcza się również domową hodowlę roślin. Mandat można za to otrzymać, jeżeli pali się konopie w miejscu publicznym.